Orakelkort

Idag bloggar jag om orakelkort, vad det är för något och hur dom fungerar. Orakelkort jämfört med tarotkort är mer fritt flödande och kan i princip ha vilket innehåll som helst. När det gäller hur många kort en orakellek har så är det inget som är förutbestämt den kan innehålla både 45 stycken eller bara 44 stycken. Orakelkort kan både och inte ha ett tema i leken, det kan vara änglar, ärkeänglar, naturväsen, gudinnor och eller andra orakel från förr.

Att använda orakelkort så finns det olika sätt, du kan dra ett kort dagligen och meditera på det eller bara ha det som vägledning under dagen. Du kan dra ett kort inför olika livsfrågor, du kan läsa texten som står på men du kan även titta på kortet och känna efter vad du får till dig, oftast så följer det med ett häfte till orakelkorten, där det finns en utförlig text om varje kort som hjälper dig vid avläsning, det är även en bra träning att bara titta på kortet och tona in för en egen tolkning.

Att välja vilka orakelkort du ska arbeta med är nog en smaksak men änglakort är nog vanligast att arbeta med jag använder olika orakelkort beroende på olika situationer och rådgivningar som jag ska ge, ibland har jag vissa lekar endast som komplement. vill man kommunicera med änglarna så är änglakorten att rekommenderas det blir starkare då, du kan även använda tarotkorten och orakelkorten tillsammans, den ena leken kan visa något från en annan vinkel som kanske inte de andra lekarna kan.

Det handlar mycket om lekarnas egna energier, du kan meditera med ett orakelkort om du känner att du är i behov av en starkare kontakt. Orakelkorten vägleder oss med som sagt var natur, väsen, djur och förfäder som ger oss harmoni och härliga energier, änglakorten jobbar oftast med lösningar och där behöver du be om specifika saker  eftersom änglarna inte hjälper dig förrän du ber dem om hjälp. Jag tror att det är viktigt att känna efter vilken orakel lek passar bäst just nu och känna in hur man ska använda korten, en lek eller flera samtidigt. Prova dig fram till det som passar just dig det finns egentligen inga rätt och inga fel. Lycka till!

Kärlek & Ljus Anne-Lie

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *